Kavos be kofeino tinkamumas sveikatai

Daugumoje kavinių be kofeino kava patiekiama kaip įprastos kavos alternatyva. Tačiau, priešingai nei manoma, kavoje be kofeino vis tiek yra kofeino, tik daug mažiau nei įprastoje kavoje. Jei tai jus nustebino, skaitykite toliau ir sužinokite kavos be kofeino gėrimo privalumus ir trūkumus.

Kava be kofeino – tai tokia pati kava, kaip ir įprasta, tik iš jos pašalinta didžioji dalis kofeino. Kaip minėta, kavoje be kofeino vis tiek yra labai mažas kofeino kiekis (apie 3 %, palyginti su įprasta kava), nes nėra būdo pašalinti 100 % kofeino.

Įprastos kavos puodelyje yra apie 95 miligramai kofeino. Puodelyje kavos be kofeino yra tik 2 miligramai kofeino.

Kavą be kofeino galima pagaminti trimis būdais: šveicariško vandens, anglies dioksido ir metilo chlorido. Daugiau apie kavos be kofeino apdorojimą galite sužinoti čia.

Šveicariškas vandens metodas – tai procesas, naudojamas kavos pupelėms be kofeino.

Jo metu žalios kavos pupelės mirkomos vandenyje tol, kol vanduo prisisotina tirpių kavos komponentų. Kofeinas iš vandens išfiltruojamas ir taip gaunamas žaliosios kavos ekstraktas. Tada ekstraktas dedamas į žalios kavos pupeles, kuriose vis dar yra kofeino, kad iš pupelių būtų išgautas kofeinas.

Anglies dioksidas yra dujos, kurios išsiskiria Žemės atmosferai reaguojant su saulės šviesa.

Anglies dioksidas gali atskirti įvairias chemines medžiagas, pumpuodamas per jas, pavyzdžiui, kofeiną iš kavos.

Metilo chloridas yra cheminė medžiaga, kuri paprastai naudojama valymo priemonėse ir kaip tirpiklis.

Metileno chloridas yra cheminis tirpiklis, naudojamas kofeinui iš kavos pupelių pašalinti. Anksčiau dažniausiai naudota cheminė medžiaga buvo benzenas, kol buvo įrodyta, kad jis yra kancerogenas. Dabar įmonės perėjo prie kitų cheminių medžiagų, dažniausiai etilacetato ir metileno chlorido.

Tačiau dėl metilchlorido kilo ginčų, nes didelis jo kiekis yra toksiškas ir gali pažeisti centrinę nervų sistemą.

[Valdančioji institucija] nusprendė, kad maži metileno chlorido pėdsakai kavoje be kofeino nekelia rūpesčių, nes daugiau nei 0,001 % likučių yra draudžiami.

Kavos be kofeino tinkamumas sveikatai priklauso nuo jūsų sveikatos būklės ir ligos istorijos. Kavoje be kofeino vis dar yra daug antioksidantų, kurių turi įprasta kava, todėl jei norite atsisakyti kofeino, bet vis tiek gauti naudingų kavos savybių, kava be kofeino yra geras pasirinkimas. Kava be kofeino taip pat padeda žmonėms, kurie yra jautrūs kofeinui, bet mėgsta kavos skonį. Dar vienas geras pasirinkimas, jei norite kofeino, bet mažesnio jo kiekio, yra pusės kavos kava.

Ar turėčiau gerti kavą be kofeino?

Kavos be kofeino gėrimo privalumai ir trūkumai priklauso nuo jūsų individualios situacijos ir sveikatos būklės.

Kavos be kofeino gėrimo privalumai

Kava be kofeino gali padėti:

Jautrumas kofeinui reiškia neigiamą šalutinį poveikį, kurį daugelis žmonių patiria dėl kofeino, pavyzdžiui, nemigą, nerimą, širdies plakimą, aukštą kraujospūdį ir nerimą. Kava be kofeino gali padėti žmonėms išvengti šio poveikio.

Kofeinas gali sukelti sveikatos problemų, pavyzdžiui, nemigą, širdies plakimą ir kitas problemas. Kofeinas yra stimuliatorius, diuretikas ir rūgštingumą didinanti medžiaga. Jei turite tokių problemų kaip rėmuo, miego sutrikimai ar žarnyno problemos, kava be kofeino gali padėti jums vis dar mėgautis kava, kartu sumažinant kofeino poveikį.

Kofeino sukeltas nerimas yra dažnas šalutinis kofeino poveikis. Neramumas ir nervingumas yra dažni kofeino šalutiniai poveikiai, tačiau juos sukelia ne kava. Kava gali pabloginti simptomus žmonėms, kurie ir taip yra linkę į nerimą.

Jei pastebėjote, kad išgėrus įprastos kavos nerimas sustiprėja, galbūt reikėtų pereiti prie kavos be kofeino.

Vieno tyrimo metu nustatyta, kad kava kai kuriems žmonėms gali turėti vidurius laisvinantį poveikį, tačiau tai vis dar tiriama. Galiausiai kiekvieno žmogaus organizmas yra skirtingas ir jūs geriausiai pažįstate save.

Kavos be kofeino gėrimo trūkumai.

Kava be kofeino taip pat gali būti tokių skonių kaip lazdyno riešutų, vanilės ir mokos.

Cheminės medžiagos. Kai kurios kavos be kofeino gaminamos su metilo chloridu, kuris yra cheminė medžiaga, randama dažų nuėmikliuose. Didelės šios cheminės medžiagos koncentracijos poveikis žmonėms gali turėti sunkų neurologinį poveikį, o ilgalaikis jos poveikis gyvūnams gali sukelti centrinės nervų sistemos sutrikimus.

Pirkdami kavą be kofeino, būtinai patikrinkite etiketę, kad sužinotumėte, kokiu būdu ji buvo be kofeino. Dažniausiai kava, ant kurios nenurodyta, kaip ji buvo be kofeino, buvo pagaminta naudojant metilo chloridą.

Kavos be kofeino poveikio cholesterolio kiekiui žmonių organizme tyrimų rezultatai prieštaringi. Kai kurie tyrimai rodo, kad ji didina cholesterolio kiekį, o kiti teigia, kad poveikio nėra. Šiuo metu tyrimų rezultatai nėra vienareikšmiai, tačiau jei turite problemų dėl cholesterolio, galite pasitarti su gydytoju ir išsiaiškinti, ar kava be kofeino nekelia susirūpinimo.

Patiko? Pasidalink

Kavos receptai: Šaltas kefyras su kava, Kavos sumuštiniai

Kavos sumuštiniai. 100 g šokolado ištirpinama 3 šaukštuose šilto vandens. Įdedamas šaukštas sviesto ir šaukštelis tirpiosios kavos. Viskas gerai išmaišoma. Šitoks kremas užtepamas ant vieno sluoksnio biskvito ir užklojamas kitu tokiu sluoksniu. Prieš tiekiant sumuštiniai atšaldomi.

Kavos putėsiai. 6 porcijoms imama 200 g šaltos grietinėlės, 2 šaukštai labai šalto pieno ir suplakama. Atskirai išplakami 4 tryniai, po truputį juos beriant 150 g cukraus. Paskui įpilama 2 šaukšteliai kavos esencijos (arba šaukštelis tirpiosios kavos) ir atsargiai abu mišiniai sumaišomi. Prieš valgant putėsiai atšaldomi šaldytuve.

Tryniai sumaišomi su 4 šaukštais cukraus ir gerai ištrinami.

į juos supilami 4 puodukai labai stiprios kavos. Atskirai išplakami

baltymai ir atsargiai sumaišomi su tryniais. Kremas padalijamas porcijomis ir puošiamas vafliais.

Filtracija suteikia galimybę paruošti švarią kavą be tirščių

Kavos kremas želė. 6 šaukštai cukraus gerai ištrinami su 6 tryniais, įpilamos 3 stiklinės labai stiprios kavos su pienu. Mišinys užkaičiamas ant ugnies ir kaitinama, tik neleidžiama užvirti. Kai mišinys pakankamai sutirštėja, nukaičiamas nuo ugnies, pridedama 5-10 g nedideliame vandens kiekyje ištirpintos želatinos ir maišoma, kol visiškai atauš. Dar reikia įpilti 250 g grietinėlės, 100 g cukraus ir truputį vanilino. Kremas išpilstomas į puodukus ir pastatomas šaltoje vietoje. Prieš tiekiant kiekviena porcija puošiama plakta grietinėle su cukrumi.

Kremas želė su apelsinu žievelėmis. Sumaišoma 250 g grietinėles, 2 šaukštai pieno ir 3 šaukštai cukraus. Plakama, kol pasidaro putėsiai. įdedama 100 g smulkiai supjaustytų ir cukruje palaikytų apelsinų žievelių. Apie 5 g želatinos, ištirpintos nedideliame vandens kiekyje, sumaišoma su puoduku labai stiprios vos ir visa tai atsargiai supilama į jau paruoštą mišinį. Išpilstoma į nedidelius indelius ir apie valandą šaldoma.

Drėgnuoju būdu apdorojama tik geriausių rūšių kava

Šaltas kefyras su kava. Reikia 2 stiklinių kefyro, 100 g cukraus, šaukšto grietinėlės ir šaukšto tirpiosios kavos. Tinkamame inde išplakamas kefyras, paskui supilama grietinėlė, suberiamas cukrus ir kava. Visa tai gerai išmaišoma, išpilstoma puodukus ir atšaldoma.

Manų košė su kava. į 0,5 l verdančio pieno suberiami 2 šaukštai tirpiosios kavos ir po truputį 5 šaukštai manų kruopų. Maišant verdama 8-10 minučių. Nukaitus nuo ugnies suberiami 3 šaukštai miltinio cukraus ir ataušinama. Vietoj tirpiosios kavos galima vartoti natūralią, tik atitinkamai mažiau pilama pieno.

Kavos puokštė — skonio ir kvapo derinys

Manų kruopų pyragėliai su kava. Manų kruopų košė išverdama kaip aprašyta anksčiau. Paskui į ją sudedami 3 tryniai ir gerai išmaišoma. Išplakami 3 baltymai ir atsargiai sumaišomi su mišiniu. Masė sudedama į lėkštę arba padalijama porcijomis.

Kava be kofeino

Patiko? Pasidalink

Pastaruoju metu labai populiari pasidarė kava

Vietname arbata tradicinė, tačiau pastaruoju metu labai populiari pasidarė ir kava. Geriama ji čia ypatingai. Kartu su kava iš mažyčių, kaip antpirštis, porcelianinių puodukų geriama ir stipri tradicinė arbata. Puikus gėrimas esti ir tuo atveju, kai lygiomis dalimis sumaišoma stipri karšta kava ir tinkamai užplikytas stiprus arbatos antpilas.

Kava be kofeino

Gėrimai, kurių pagrindinis komponentas yra arbata, smarkiai įvairuoja. kiekvienoje šalyje yra savi jų paruošimo metodai ir receptai. Užplikoma kiniškuoju, mongoliškuoju, tibetiškuoju, angliškuoju būdais. Nevienodai arbatos gėrimus gamina kalmukai, kirgizai, kazachai, buriatai, uzbekai. Kinai ir japonai geria arbatą tik gryną, manydami, kad bet kokie priedai gėrimą tik gadins.

Kofeino yra ne tik kavos pupelėse

Tačiau kitos tautos arbatą gamina ir su įvairiais priedais. Kai kuriose, pavyzdžiui, Rytų šalyse, į arbatą įmaišoma džiovintų jazminų žiedų, uzbekai į arbatą deda juodujų pipirų (paprasta juodoji arbata, tik kiekvienam šaukšteliui sausų arbatžolių dedama po du sutrintus juoduosius pipirus). Irane ir Turkijoje arbata geriama su citrina ir prie jos tiekiama figų, razinų, migdolų. Tarybų Sąjungoje arbata geriama su cukrumi, uogiene bei kitais saldumynais. Prie arbatos tinka bandelės, pyragaičiai, sausainiai.

Arbata geriama iš porcelianinių puodukų. Porceliano maloni faktūra, jis sušvelnina aukštos temperatūros pojūtį. Arbata geriama karšta, bet ne deginanti.

Kava tampa madinga. Apie ją kalba ir piktžodžiauja

Štai keletas arbatos gėrimų receptų.

Angliška arbata su pienu. pašildytą arbatinuką suberiama sausa arbata tokiu santykiu: vienas šaukštelis arbatžolių vienam puodukui ir dar vienas šaukštelis arbatinukui. Arbatžolės užplikomos verdančiu vandeniu ir laikomos 5 minutes. Tuo metu į pakaitintus puodukus įpilama pieno (nuo 1/6 iki 1/4 puoduko) ir paskui į pieną pilama arbata. Atkreipkite dėmesį: arbata pilama į pieną, o ne atvirkščiai. Priešingu atveju, anglų nuomone, gėrimas bus blogesnis.

Neįmanoma įsivaizduoti Artimųjų Rytų šalių be kavos

Indiška arbata su pienu. Dviem porcijoms reikia pusės stiklinės vandens, pusės stiklinės pieno, 3 šaukštelių cukraus. Visa tai užvirinama mažame emaliuotame puode. Užvirus suberiami du šaukšteliai sausų arbatžolių, puodas sandariai uždengiamas dangčiu ir ant mažos ugnies 2-3 min. kaitinama. Nukaitus nuo ugnies, porą minučių palaukiama, paskui iškošiama pro sietelį ir išpilstoma mažus puodukus.

Tokia arbata geriama rytą dar prieš pusryčius.

Įvertinkime kavos skirtumus, privalumus bei trūkumus

Patiko? Pasidalink

Netikusiu plikiniu galima sugadinti bet kokią kavą

Su stipria arbata išgeriama žymiai mažiau vandens. Pavyzdžiui, japonai arbata geria iš 30-50 g talpos puodukų. Geriau išgerti per tam tikrą laiką keletą tokių puodukų, negu vienu yru porą stiklinių silpnos arbatos.

Iš to, kas pasakyta, aiškėja arbatos gydomosios savybės. Tačiau gydytis galima tik gydytojui rekomendavus, kad iš vaisto arbata netaptų priešingybe.

Kaip arbata paplito pasaulyje? Kinijoje jau X a. arbata tampa tradiciniu nacionaliniu gėrimu, o Japonijoje masiškai paplito tik XVII a., nors kaip kulto gėrimas ji buvo žinoma keletas amžių anksčiau.

Į Vakarų Europą 1517 m. pirmąkart arbatą atgabeno portugalai, o 1610 m. — olandai. Tačiau ji buvo geriama tik privilegijuotų asmenų. 1664 m. Vest Indijos kompanija anglų karaliui padovanojo du svarus arbatos. Rūmuose ji buvo pripažinta ir nuo tų laikų Anglijoje tapo tradiciniu gėrimu.

Reikia atsižvelgti tai, jog kava Europoje pasirodė anksčiau ir tapo stipriu arbatos konkurentu. Svarbiausia čia buvo ne skonis, įpročiai ar tradicijos. Viskas kur kas paprasčiau — kava tada buvo daug pigesnė už arbatą. Ją gamino kolonijose, kur buvo naudojamas pigus vergų darbas, o arbatą reikėjo pirkti Kinijoje. Su Kinija daugiausia prekiavo Anglija ir Olandija. Nenuostabu, kad šiose šalyse arbata labai paplito.

Arbatos suvartojama labai daug nuo tada, kai Kinija prarado gamybos monopolį, rinkoje atsirado arbata iš Indijos, Ceilono bei Indonezijos. Arbata atpigo ir išpopuliarėjo. Bet šalių pasiskirstymas į „arbatos” ir „kavos” išliko. Iš dalies arbata populiarumo įgyja Dankjoje, bet Prancūzija, Švedija, Norvegija, Vokietija, Austrija išsaugojo polinki kavai. Tokį pasiskirstymą lėmė prekybiniai ir politiniai XVII a. Vakarų Europos šalių ryšiai.

Rusiją arbata atkeliavo ne iš Europos, o per Sibirą, kur buvo nutiesti prekybiniai keliai į Kiniją ir Vidurinę Aziją. Caro rūmuose arbata pasirodė anksčiau negu Anglijoje — 1638 metais. Gėrimas patiko ir XVII a. pabaigoje Maskvoje arbata buvo prekiaujama parduotuvėse kartu su pirmos būtinybės prekėmis. 1847 m. Maskvoje buvo daugiau negu šimtas parduotuvių, prekiaujančių arbata, ir apie 300 arbatinių.

Arbata labai paplitusi Pietryčių ir Centrinėje Azijoje, taip pat Rytų Afrikoje. Lotynų Amerikos šalyse viešpatauja kava, o Argentina yra „arbatos” šalis. Natūralu, kad artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos arabų šalys ištikimos kavos tradicijoms.

Atsakydami į šį klausimą, turime pakartoti daug ką iš to, kas pasakyta apie gerą kavą. Netikusiu plikiniu galima sugadinti bet kokią arbatą. Arbatą reikia ruošti visų pirma kruopščiai, tvarkingai ir laikantis palyginti paprastų taisyklių

Plikiniui reikalingos geros arbatžolės. Svarbiau netgi jų išsilaikymo lygis negu arbatos rūšis. Arbata labai higroskopiška, todėl ją sunku ilgai išlaikyti. Laikoma drėgnoje vietoje ji genda ir pelija. Be to, labai svarbu, kad arbatos pakeliai būtų hermetiški ir sterilūs. Namuose arbatžoles reikia laikyti stikliniuose induose su pritrintu dangčiu. Kaip ir kava, arbatžolės sugeria pašalinius kvapus, todėl jas reikia laikyti toliau nuo stipriai kvepiančių produktų.

Patiko? Pasidalink

Įvairiose šalyse priimtinos savos kavos tradicijos ir papročiai

Viename amerikiečių laikraštyje buvo atspausdintas rusiškos kavos receptas: „I vieną didelį puoduką įberiama du su puse šaukštelio tirpios kavos ir įpilamas vienas šaukštas šokolado sirupo; sumaišoma su 3/4 puoduko karšto pieno. Maišoma, kol ištirps tirpioji kava ir tuomet ant viršaus uždedama plaktos grietinėlės. Puošiama susmulkintu šokoladu”. Patys spręskite, ar tai rusiška kava, bet receptas neblogas ir verta juo pasinaudoti.

Įvairiose šalyse priimtinos savos tradicijos ir papročiai. Australijos kavinėje padavėjas būtinai pasitikslins ar atnešti baltą, ar juodą kavą. Balta kava — šioje šalyje vadinama kava su pienu.

Štai kaip geriama kava Ekvadore: „Kavinė, kurioje mes įsitaisėme, buvo čia pat aikštėje už kampo. Mažas kambariukas, kurio grindys visiškai nebuvo atskirtos nuo šaligatvio — nebuvo net slenksčio. Keturi staliukai ir stovas — štai ir visa kavinė.

Prieš mus pastatė du puodukus verdančio vandens. juos mes įsipylėme tiršto, šalto, stipraus „antpilo” iš stiklinio grafinėlio, stovėjusio čia pat, ir gavome tai, „kas Ekvadore vadinama kava”. (G. Borovikas, „Literaturnaja gazeta”, 1972, spalio 18.)

Jemeno Liaudies Demokratinėje Respublikoje gimus vaikui, vaišinama kava su kardamonu. Kai kuriose šalyse per gedulingus pietus geriama kava be cukraus, o per vestuves kava turi būti labai saldi.

Kavos virimas Arabijos šalyse, O. Gerasimovo nuomone, yra ceremonialas, apeiga, šventas veiksmas. Jis rašo: „Kai kuriose arabų vietovėse, ypač beduinų palapinėse, kavos virimas yra iškilminga ir svarbi pareiga, kurią atlieka pats šeimininkas… Arabiška kava paduodama mažuose puodukuose be ąselių ir jokiu būdu nesaldinama… Savo mažą puoduką arabas visada turi laikyti dešiniosios rankos rodomuoju ir didžiuoju pirštais” . (Artimųjų Rytų sankryžose. M.: Nauka, 1979.)

„Štai kaip maždaug atrodo arabų kavos gėrimo ceremonija. Sukryžiavę kojas, svečiai susėda palapinėje vyrų pusėje. Kol svečiai nepavaišinti kava, apie reikalu nekalbama. Atneša kupranugarių išmatų, balaną pakurai, vandenį olkos burdiuke. Kai užgęsta paskutinės ugnies liepsnelės, šeimininkas ant metalinės skardos arba didelį šaukštą meta saują šalių pupelių ir nuolat maišant jas paskrudina. Paskui suberia samtį, kad atauštų. Iš nedidelio kavinuko vakarykščią kavą perpila kitą kavinuką, įpila dar vandens ir užkaičia ant ugnies. Kavos pupeles šeimininkas suberia metalinį grūstuvėlį ir ne šiaip sau jas mala, o tam tikru ritmu išstuksena neįmantrią melodiją. Svečiai žavisi garsais ir stebisi šeimininko menu.

Tai tęsiasi penkias septynias minutes. Kavinukui užvirus, jį atsargiai suberiama kava ir kaitinama dar iki trijų kartų. Grūstuve sugrūdamas kardamonas ir suberiamas į kavą. Gėrimas supilamas kavinuką su plačiu snapeliu. Jis užkemšamas palmių pluošto gumulėliu — pro jį filtruojama kava. Pirmas kavos paragauja šeimininkas, tuo parodydamas, jog kava neužnuodyta, paskui įpila garbingiausiam svečiui ir iš eilės visiems likusiems. Kai svečiai padėkoja šeimininkui, prasideda diskusija” .

Tikėkimės, kad jūs pasiruošę išvirti gardžios kavos. Apskritai, jokių ypatingų paslapčių šiame procese nėra, bet kai kurių plonybių vis dėlto yra. Kartą žurnale „ Nedelia” buvo atspausdinta A. Aleksandrovo apybraiža, pavadinta „ Batumietiška kava” . Ten rašoma ,,… kava šiam miestui — ritualas, apeiga ir pati kava, ir kaip ji geriama… Kava Batumyje — tai paprasta kava, virta pagal kulinarijos knygas, rytietiška kava, bet, kaip teigia Batumio meistras, su ypatinga kai kurių veiksmų reikšme” .

Dabar pasistengsime trumpai išvardinti šiuos veiksmus ir suformuluoti pagrindinius geros kavos priesakus. Sėkmė priklauso tik nuo jūsų , jūsų patirties, skonio ir, suprantama, pastangų. Balzakas netingėdavo pereiti visą Paryžių, kad tik nusipirktų pačios kvapiausios, pačios mėgstamiausios rūšies kavos pupeles.

Patiko? Pasidalink

Prancūzų patarlė byloja: „Virinimas užmuša kavą”

Iškart susitarsime: kava ne verdama, o užplikoma. Ne veltui prancūzų patarlė byloja: „Virinimas užmuša kavą”. Tai įsiminsime, kadangi mūsų pasakojime sutiksime žodžių bei išsireiškimų, kurie tartum prieštarautų šiam principui. Juk mes sakome „išvirti kavą”, „kavavirė” ir kt. Tačiau esmė, žinoma, ne žodžiuose.

Taigi kava užplikoma. Viso šio proceso esmė — kiek laiko kava ir karštas vanduo veikia vienas kitą. Skoninės ir kvapiosios medžiagos ištraukiamos (absorbuojamos) iš kavos. Vanduo po truputį prisisotina ir virsta kavos gėrimu. Mūsų uždavinys — sudaryti kuo palankesnes sąlygas ekstrakcijai.

Paprasčiausiai kava paruošiama kavinuke arba tinkamo dydžio paprastame puode (geriau alavuotame arba emaliuotame). Pageidautina, kad indas kavai ruošti būtų iš fajanso, stiklo arba nerūdijančio plieno ir gerai išlaikytų

Indas išskalaujamas verdančiu vandeniu, kad sušiltų. Paskui į jį suberiamas būtinas kiekis kavos. Paprastai vienas du šaukšteliai kavos stiklinei vandens. Kava užpilama verdančiu vandeniu taip, kad kava neliktų paviršiuje.

Dabar vandenį būtina pakaitinti. Tinka bet koks kaitintuvas: elektrinis, įtaisytas kavinuką, elektrinė arba dujinė viryklė ir kt. Būtina žinoti, kad kaitinti negalima per greitai. Ant dujinio degiklio galima padėti liepsnos sklaidikli — tuomet kavinukas įkais pamažu, ant lengvos vienodos ugnies.

Kava beveik užvirinama. Kai tik pakyla puta, kavinukas iškart nukeliamas nuo ugnies ir kurį laiką palaukiama, kad nusėstų tirščiai.

Aprašytasis metodas vadinamas virimo metodu, jis daugiau priklauso senoviniams ir tradiciniams kavos ruošimo būdams. Labai svarbu kavos ir vandens santykis. Atsiminkite: kavos kokybė pablogėja, jeigu pašildoma ataušusi kava arba ilgiau kaip valandą laikoma karšta.

Aprašytąjį kavos paruošimo būdą galima šiek tiek pakeisti. kavinuką įpilama šalto vandens ir kaitinama, kol jis užverda. Paskui kavinukas nukeliamas nuo ugnies ir į jį šaukštu dedami kava; greitai išmaišoma. Tolesni veiksmai visiškai pakartoja tai, apie ką jau kalbėta. Kavinuką galima pašildyti keletą kartų,- tik reikia žiūrėti, kad vanduo neužvirtų. Kad kava neatauštų per daug greitai, kavinukas paprastai pridengiamas šilumą sulaikančiu užtiesalu.

Net tokiais paprastais būdais, turint įgūdžių, galima paruošti geros kokybės kavą. Tačiau šiuo atveju ant kavinuko dugno nusėda daug kavos tirščių, kurie paskui patenka puodukus. Tai toli gražu ne visiems patinka. Kad puodukus nepatektų tirščių, kava suberiami medžiaginį maišelį ir nuleidžiami kavinuką; kavą galima iškošti pro specialų filtrą arba tankų sietelį.

Kiekvienoje šalyje yra savi pamėgti, tradiciniai kavos ruošimo būdai. Brazilijoje, pavyzdžiui, sumalta kava suberiama ant indo dugno ir užpilama karštu vandeniu. Mišinys greitai sumaišomas ir filtruojamas į prieš tai verdančiu vandeniu išplikytą indą.

Yra ir toks, kiek neįprastas, virimo metodo variantas. Vidutiniškai rupiai sumaltos kavos suberiamas kvortą šalto vandens (grubiai skaičiuojant, pusė kilogramo kavos litrui vandens) ir paliekamas 24 valandas. Ekstraktas filtruojamas ir laikomas atšaldytas. Ruošiant kavą, ša1tas ekstraktas sumaišomas su verdančiu vandeniu. Tokio būdo gerbėjai mano, kad tokios kavos pupelės yra kvapios ir nekarčios.

Patiko? Pasidalink

Batai internetu – jūsų dėmesio vertas sprendimas

Kokių prekių jūs manote niekuomet nepirksiantys internetu? Kaip bebūtų, anuomet į šį klausimą būdavo pateikiamas labai panašus atsakymas. Nemaža dalis vartotojų teigdavo niekuomet internetu nepirksiantys batų. Tačiau, ką matome šiomis dienomis? Šiandien batai internetu yra vienos populiariausių prekių, kurias yra linkę pasirinkti pirkėjai. Tai rodo, kad vartotojų apsipirkinėjimo įpročiai labai akivaizdžiai pasikeitė ir tam yra ne viena labai svari priežastis. Todėl verta apie visą tai pakalbėti šiek tiek plačiau.

  • Labai palanki batų kaina. Kai yra kalbama apie el. prekybą, taip pat turėtų būti kalbama ir apie gerokai palankesnes prekių kainas. Ne išimtis yra ir internetinės batais prekiaujančios parduotuvės. Jose siūloma avalynė parduodama gerokai pigiau nei fizinėse parduotuvėse, o tai reiškia, kad kiekvienas žmogus, kuriam yra svarbus jo įvaizdis ir šiuolaikiškas stilius, turi labai plačias ir puikias galimybes pasinaudoti internetinėmis parduotuvėmis, sutaupant daugybę pinigų. Be to, tereikia paskaičiuoti, kiek daug išlaidų patiriame tuomet, kai kiekvieną sezoną keliaujame į fizines parduotuves ir perkame naujus batus. Bendra suma tokiu atveju būna labai didelė. Todėl jei vietoje tokių sprendimų bus pasinaudojama internetinėmis parduotuvėmis, sutaupyti taps daug lengviau.
  • Labai platus skirtingos avalynės asortimentas. Jei naudositės internetinėmis parduotuvėmis, galėsite pasirinkti iš kur kas platesnių skirtingų batų modelių asortimento. Tokio pasirinkimo jūs negalėtumėte atrasti nei vienoje fizinėje parduotuvėje, kadangi jas visuomet apriboja fizinės vietos trūkumas. Todėl jei jūsų skonis yra pakankamai specifinis ir išskirtinis, akivaizdu, kad naudojantis elektroninėmis parduotuvėmis galėsite daug lengviau surasti tai, kas jums labiausiai patinka.
  • Lengvas batų pasirinkimas. Skirtingai nei fizinėse parduotuvėse, internetu galima labai lengvai pasirinkti tai, kas atitinka visus jūsų lūkesčius. Visą tai galite padaryti vos kelių mygtukų paspaudimu.
  • Labai profesionalus ir greitas aptarnavimas. Kiekviena internetinė parduotuvė siekia pritraukti kuo daugiau naujų klientų, todėl akivaizdu, kad tos parduotuvės, kurios jų sulaukia daugiausiai, siūlo puikų aptarnavimą – juk priešingu atveju pirkėjai nuo jų nusigręžtų.
Patiko? Pasidalink

Maksimalus skaičiuotinas valandinis vandens kiekis mieste ar gyvenvietėje

Projektuojant vandentiekio įrenginius, sulyginai prileidžiama, kad per valandą vandens suvartojama vienodai, ir skaičiavimams imamas tik valandinis ir paros svyravimas.

Valandiniu svyravimo koeficientu vadinamas maksimalaus valandinio vandens suvartojimo santykis su vidutiniu valandiniu vandens suvartojimu. Maksimalaus paros vandens suvartojimo santykis. su vidutiniu paros suvartojimu vadinamas paros svyravimo koeficientu.

Pramonės ir žemės ūkio įmonėse buities ūkio reikalams vandens suvartojama per pamainas (7 ar 8 val.) dar nevienodžiau, kaip mieste ar gyvenvietėje. Todėl valandinis svyravimo koeficientas dirbantiesiems karštuose cechuose imamas 2,5, kituose cechuose 3. Dušams vanduo naudojamas vienodai, bet tik 45 minutes po kiekvienos darbo pamainos. Kai darbo režimas pastovus, per parą vandens suvartojama maždaug vienodai, todėl paros svyravimo koeficientas imamas vienetas.

Vandens suvartojimo režimas pramonės įmonių produkcijos gamybai ir technologiniams reikalams priklauso nuo technologinio proceso, vandens naudojimo metodo ir kitų veiksniu, todėl valandiniai bei paros svyravimo koeficientai gali būti labai skirtingi ir įvairaus dydžio.

Skaičiuotino vandens kiekio nustatymas

Daugelio vandentiekio sistemos įrenginių skaičiavimui reikalinga nustatyti ne tik maksimalius paros, valandos, bet ir sekundes vandens kiekius. Čia susipažinsime su maksimalių vandens kiekiu buitiniams ūkiniams reikalams miestuose bei gyvenvietėse nustatymu.

Maksimalus paros vandens kiekis dirbančiųjų pramonės įmonėse buitiniams-ūkiniams reikalams apskaičiuojamas pagal tikrąjį darbininkų skaičių ir atitinkamas normas. Vandens kiekis dušams nustatomas iš dušais besinaudojančių skaičiaus ir atitinkamų vandens suvartojimo normų.

Darbo pamainų, dirbančių jose darbininkų, taip pat dušais besinaudojančių asmenų skaičius ir kiti duomenys imami tokie, kokie atitinka tikrąją pramones įmonių apimtį tiek gamybos, tiek ir technologinio darbo režimo požiūriu.

Tenka pažymėti, kad paskirų vandens vartotojų, t. y. skirtingų vandens vartotojų kategorijų, maksimalūs valandiniai ir sekundiniai vandens kiekiai. (pikiniai dydžiai) paros metu gali nesutapti. Todėl skaičiuotinų maksimalių valandinių ir sekundinių vandens kiekių negalima gauti, susumuojant atitinkamus maksimalius vandens kiekius, apskaičiuotus atskiroms vandens vartotojų kategorijoms.

Biologiniai nuotekų valymo įrenginiai

Maksimalus skaičiuotinas valandinis vandens kiekis mieste ar gyvenvietėje gali būti nustatytas tik iš suvestinio vandens suvartojimo grafiko ar atitinkamų duomenų. Maksimalus sekundinis vandens kiekis, reikalingas vandentiekio tinklams apskaičiuoti, nustatomas iš to valandinio vandens kiekio.

Patiko? Pasidalink

Gėlės taip pat paįvairina, papuošia bet kokią praktišką dovaną

Gėlės taip pat paįvairina, papuošia bet kokią praktišką dovaną. Knyga ar nedidelis paveikslas, įvyniotas į celofaną, perrištas tautine juostele, į kurios kaspiną įkištas žiedas su žalia šakele, įrodys, kad dovana ruošta su meile ir dėmesiu.

Ir pora žodžių tiems, kurie priima dovanojamas gėles. Gautą puokštę ar žiedą tuojau pat merkiame į vazą toje patalpoje, kurioje yra svečiai. Negalima jų išnešti kitur. Dovanodamas žmogus norėjo mums suteikti džiaugsmo. Tad, dėkodami jam, pasigrožėkime dovana.

Vienoje savo knygų Main Ridas rašo apie dviejų genčių karą. Bepralaiminti kovą aukštupyje gyvenusi gentis griebėsi gudrybės: buvo prilaužyta karpažolės (Euphorbia virosa) šakų, kurių sultys yra nuodingos, ir jos sumestos į upę. Žemupyje besimaudantys apako, o gėrę upės vandenį — nusinuodijo. Tik tada laimėjusi kovą aukštupyje gyvenusi gentis.

Butus dažnai puošia gražiai žydintis medelis oleandras. Jo nereikėtų laikyti kambaryje, kuriame miegama. Augale yra nuodingų gflukozidų, neigiamai veikiančių širdį. Žinoma nemaža apsinuodijimų šio augalo žiedais, lapais, žieve, mediena bei sėklomis.

Visžalė, dideliais odiškais lapais, stambiais sniego baltumo ir kvapiais žiedais magnolija taip pat nuodinga. Keletas žiedų, paliktų nakčiai kambaryje, gali apnuodyti.

Yra augalų, kuriuos pavojinga netgi paliesti. Labai dekoratyvi daugiametė žolė barštis. Puokštėms komponuoti tinka ir žiedai, ir sausos jo šakos. Tačiau su šiuo augalu reikia elgtis labai atsargiai, o jei yra mažų vaikų, visiškai nepatariama auginti, nes jo sultys sukelia labai stiprų odos uždegimą.

Diktonas— rūtinių šeimos nelepus augalas. Žydi rožiniais su ryškiais purpuriniais dryžiais, raudonais ir baltais žiedais, susitelkusiais pailgose gausiažiedėse šluotelėse. Šiame augale esti daug eterinio aliejaus: karštą vasaros dieną, prikišus degantį degtuką, jo išskiriami garai užsidega, nepakenkdami augalui. Diktono išskiriamas eterinis aliejus sukelia odos uždegimą.

Daugelis gėlių vysdamos lieka nedekoratyvios bet tik ne gėlių siena

Taurioji raktažolė—kilusi iš Kinijos, auginama šiltnamiuose. Kai kuriems žmonėms, prisilietus prie jos, gali išberti odą arba išsivystyti uždegimas (dermatitas). Kartais ji gali sukelti kosulį ir slogą.

Yra augalų, turinčių alkaloidų, kurie vienaip ar kitaip veikia žmogaus sveikatą. Iš kaktusinių šeimos seniai žinoma lofofora (Lophophora williamsii). Šis augalas panašus žalią pomidoriuką. Jo sultyse yra alkaloidų, sukeliančių spalvotas haliucinacijas.

Kurpelė— daugiametis, tamsiai violetiniais žiedais žydintis augalas. Nuodingas visas augalas, ypač šakniagumbiai. Juose daug akonitino grupės alkaloidų.

Vainikai, skirti atmintinoms datoms, turi būti puošnūs, dideli

Visiems gerai žinomi aguonose esantys alkaloidai. Nuodingas visas augalas, ypač jo sultys. Tik sėklos ir jose esantis aliejus nenuodingas ir tinkamas maistui.

Amarilinių šeimos augaluose (beveik visų rūšių svogūnuose) yra alkaloidų. Nuodingų alkaloidų rasta lubinuose ir kituose ankštinių šeimos augaluose.

Augalų kenkėjų kambariuose negalima naikinti nuodingais chemikalais. Šiam tikslui irgi galime pasitelkti gėles. Jei šalia amaro apniktų gėlių pastatysime kvapiąją pelargoniją, po 2 dienų amaras išnyks.

Sausų gėlių kompozicijos kaip ir gėlių siena – tikras išbandymas floristui

Patiko? Pasidalink

Lietuvoje termoviziniai tyrimai dar naujovė, tačiau dėl efektyvumo ir gerų rezultatų sparčiai populiarėja

Kai reikia argumentų , ar verta šiltinti namą arba perkant būstą kyla abejonių dėl jo kokybės, jums gali akivaizdžiai padėti termoviziniai tyrimai.

Kas tai?  Tai termovizoriumi padarytos specialios  nuotraukos, kurios rodo šilumos srautų judėjimą. Tai naujausios mokslo technologijos prietaisas, per atstumą matuojantis  infraraudonuosius spindulius, kuriuos skleidžia pastato paviršius. Kuo izoliacija prastesnė, tuo nuotraukoje spindulių intensyvumas ryškesnis. Fotografijose aiškiai matyti per kurias pastato vietas prarandama šiluma.

Šis metodas – termoviziniai tyrimai jau seniai atliekami Didžiojoje Britanijoje, Suomijoje ir kt. šalyse sertifikuojant naujų namų statybų kokybę, perkant būstą ir renovuojant senus namus.

Lietuvoje termoviziniai tyrimai dar naujovė, tačiau dėl efektyvumo ir gerų rezultatų sparčiai populiarėja. Žvelgiant į ateitį, reikia suvokti, kad visiems naujai statomiems ir jau pastatytiems namams  šildyti energijos reikėtų  naudoti keliskart mažiau, negu jos suvartojama šiandien. O tai padaryti bus galima tik tuomet, kai pastatai bus renovuoti.

Termovizinius tyrimus geriau atlikti prieš atliekant šiltinimo ir izoliavimo darbus, negu taisyti jau atliktų darbų broką.

Specialiose nuotraukose labai aiškiai ir ryškiomis spalvomis matome visas „problemines“ pastato vietas: langus, duris, balkonus, pralaidžias išorines ir vidines pastato sienas, katilinių montavimo trūkumus, elektros instaliavimo broką, rūsius ir kt. Atlikus išsamius termovizinius tyrimus, galima sužinoti, ar būstas bus šiltas ir ekonomiškas ir kokias vietas reikėtų pirmiausiai tvarkyti, kokias medžiagas naudoti.

Šaltuoju metų laiku, kai temperatūrų skirtumas lauke ir būsto viduje yra gana didelis, termovizinės nuotraukos ypatingai tiksliai parodo statybų nesandarias siūles, drėgnas ir šilumą aplinkai atiduodančias sienas. Galima netgi matyti, kuriose buto vietose yra radiatoriai, pastebėti statybų broką  ir temperatūrų skirtumus tarp jau apšiltintų ir neapšiltintų fasado vietų,  palyginti plastikinių langų stiklų pralaidumą ir kt.

Puiku, kad  naujausios mokslo technologijos pritaikomos mūsų buityje ir gyvenime.

Termoviziniai tyrimai tampa gerais pagalbininkais ne tik statybų specialistams, bet ir visiems, kas nori gyventi taupiai , šiltai ir ekologiškai.

Patiko? Pasidalink